Obchodní akademie, Česká Lípa, náměstí Osvobození 422, příspěvková organizace Obchodní akademie Česká Lípa
Adresa: nám. Osvobození 422, 470 01 Česká Lípa
telefon: 778 544 002, ID dat. schránky: vdnk6rp, e-mail: oa-cl@clnet.cz
Dnes je:
Svátek má:
ESF projekt Podpora ICT na OACL Profil na FB virtuální prohlídka aktuality English Deutsch Spanish Russian
-= DŮLEŽITÉ INFORMACE =-
OPRAVNÉ ZKOUŠKY A DOKLASIFIKACE PRO ŽÁKY 1. - 3. ROČNÍKŮ
Opravné zkoušky a zkoušky v náhradním termínu (doklasifikace) pro žáky 1-3. ročníků se konají od 28. do 31. 8. 2017. Podrobný rozpis s časy je k dispozici v přihlášení na žáka.
MATURITNÍ ZKOUŠKY – PODZIM 2017 - aktualizováno 17. 8. 2017
Informace k přihlašování žáků k maturitní zkoušce ZDE. Kalendář maturitních zkoušek podzim 2017 ZDE.
Termíny a časy zkoušek (příloha 8 podrobného JZS podzim 2017) ZDE.
Praktická zkouška: 1. 9. 2017 (od 8:00).
DT a PP SČ: 4. – 8. 9. 2017 (dle JZS; spádovou školou je Euroškola Česká Lípa).
Ústní: 4.C – 11. 9. 2017, 4.A + 4.D – 12. 9. 2017.
-= AKTUALITY - ŠKOLNÍ ROK 2016/2017 =-
PŘEDÁVÁNÍ VYSVĚDČENÍ A POCHVAL ŘEDITELE ŠKOLY ŽÁKŮM S VYZNAMENÁNÍM - 30. června 2017
30. června 2017 všichni studenti školy obdrželi vysvědčení, které odráží jejich studijní výsledky ve školním roce 2016/2017. 34 studentů, kteří prospěli ve 2. pololetí tohoto školního roku s vyznamenáním, dostali věcnou odměnu, kterou jistě využijí ke svému mobilnímu telefonu :). Odměny věnovalo SRP OA Česká Lípa. Fotogalerie zde.
SPORTOVNÍ DEN - 29. června 2017
Sportovní zápolení žáků bylo stejně jako loni rozděleno na dva bloky – atletický víceboj družstev jednotlivých tříd na městském stadionu a sportovní hry v areálu školy, kde se v soutěžních disciplínách umístili na předních místech tito žáci: ve stolním tenisu – 1. Koutný Dominik, 2. Pošmůrná Zuzana, 3. Doubravová Tereza; ve stolním fotbale -1. Mocová V. + Růžičková K., Danihel S. + Šturma M., 3. Mertová D. + Heřmánková M. A jak dopadl atletický víceboj? Počasí nepřálo, tak se běžecké závody (biatlon, štafety a překážkový běh) vzhledem k prudkému dešti nekonaly a bodovaly se pouze technické disciplíny. Ze sedmi zúčastněných družstev (1.A, 1.C, 2.A, 2.C, 3.A, 3.C a spojená 1.D s 2.D) se na bedně umístily tyto třídy: 1. místo je dělené – 2.A a 3.C, 3. místo 1.C, nejlepší skokan – Lukáš Janatka, nejlepší skokanka- Kristýna Mašková, nejlepší střelec – David Herák, nejlepší střelkyně – Viki Ullmannová. GRATULUJEME! Dík patří i studentům z 3. C za pomoc při organizaci. Fotogalerie ZDE.
STEZKOU PODÉL PLOUČNICE - 28. června 2017
EKO den patří mezi tradiční akci pořádanou na závěr školního roku. Letos proběhl ve znamení hesla „Scientia est potentia“, což volně přeloženo znamená „v poznání a znalostech je síla“. Autorem výroku je Sir Francis Bacon. Člověk poznává svět – přírodu svými smysly a kdo umí dedukovat z nápověd a logicky přemýšlet, vyhrává. Vše se spojilo v jedno a uplatnilo v rámci pěšího výletu ze školy k rybníku v Dubici. Spolupořádající třídou byli benjamínci – 1. C, kteří se svého úkolu zhostili výborně. Akce se zúčastnilo sedm tříd se svým pedagogickým doprovodem a konečné výsledky řešení zadaných úkolů jsou tyto: 1. místo - 3. C, 2. místo - 2. C, 3. místo - 1. D (následující pořadí – 2.A, 3.D, 3.A, 2.A/1, 1.A) Gratulujeme!!!
HURÁ NA SPÍCÍ PANNU - 2.D - 28. června 2017
Ve středu 28. 6. jsme se se třídou 2. D opět sešli na vlakovém nádraží, odkud jsme tentokrát vyrazili do Jestřebí. Z jestřebského nádraží jsme se vydali ke Spící panně, alias Lysé hoře, která je tvořena ze sedmi kopců, k níž jsme šli necelou hodinu do kopce se stálým stoupáním. Pod horou jsme si udělali krátkou přestávku na sváču a poté jsme vyrazili po naučné stezce až na úplný vrchol hory, kde jsme mohli spatřit netřesky a jiné chráněné a zajímavé rostliny. Do zpátečního vlaku nám zbývaly necelé dvě hodiny času, proto jsme se zastavili v místní Dřevěnce, kde si většina z nás dala ne moc dobrého langoše a chlazenou kofolu. Fotogalerie ZDE.
VÝLET DO PEKLA - 2.D - 27. června 2017
Úterní ráno, 27. 6., pro nás, třídu 2.D, začalo na novém vlakovém nádraží v České Lípě, odkud jsme odjeli v 8:33 do Zahrádek. Mířili jsme do chráněné krajinné oblasti Peklo, kde jsme měli za úkol paní Bufkové fotit flóru, které tam bylo mnoho. Cestou nás potkala i ještěrka, žáby a především komáři a hovada. Na konci naší cesty jsme se zastavili u Dolního a Horního pekelského rybníku, u kterého jsme zakončili příjemné dopoledne s třídním učitelem Mgr. Leošem Grolmusem. Fotogalerie ZDE.
VÝLET NA JEDLOVOU A TOLŠTEJN - 26. června 2017
Dne 26. 6. 2017 potvrdili studenti 1. C svou turistickou zdatnost a vyrazili pokořit jednu ze „sedmistovek“ Českolipska, a sice vrch Jedlovou (774 m n.m.) s 23 m vysokou rozhlednou. Jedlová (německy Tannenberg), kterou navštívil i císař Josef II. a na jejímž vrcholu je památník Fridricha Schillera, se pyšní rozhlednou od roku 1891. Počasí sice příliš nepřálo, ale viditelnost byla dobrá a umožnila výhled na okolní kopce, Jizerské hory a Krkonoše. Cesta zpět vedla přes zříceniny hradu Tolštejn, kde je i vyhlídka (pro zdatnější) a restaurace (pro unavené). Výsledný kilometrový zisk cca 10 km v nohách studenti ani nepocítili. Fotogalerie ZDE.
SPORTOVNĚ TURISTICKÝ KURZ 2A + 2D - KOŘENOV - 24. června 2017
Ve dnech od 12. do 16. června se 27 žáků tříd 2.A a 2.D zúčastnilo sportovně-turistického kurzu v Kořenově v Jizerských horách. První den jsme po příjezdu a ubytování v krásném horském hotýlku vyšli na nedalekou rozhlednu Štěpánka na hoře Hvězda (959m). V úterý všichni absolvovali nejnáročnější trasu (24km) na sever kolem hory Bukovec (1005m) směrem na Jizerku a na známá rašeliniště a zpět do hotelu. Středa se tedy nesla v duchu kratšího výletu do Tanvaldu vlakem a poté pěšky směrem do Příchovic, kde studenti mohli navštívit muzeum a rozhlednu Járy Cimrmana. Ve čtvrtek jsme autobusem přejeli do sousedních Krkonoš konkrétně do Harrachova a vydali se na známé Mumlavské vodopády. Otestovali jsme také bobovou dráhu a zakončili den dobrodružnou cestou směrem do Kořenova. Celý týden se nesl v příjemné atmosféře i dobrému počasí, celkový dojem notně podpořil i servis a ubytování v hotelu Na Vyhlídce, kam se určitě ještě někdy rádi vrátíme. Fotogalerie ZDE. Video ZDE.
SPORTOVNĚ TURISTICKÝ KURZ 2.C - HERLÍKOVICE - 20. června 2017
V polovině června třída 2.C v rámci sportovně-turistického kurzu vyrazila na týden do Krkonoš. Naším výchozím bodem byl ubytovací areál Eden v Herlíkovicích u Vrchlabí, odkud jsme se každý den vydávali na výlety a túry. Vyšlápli jsme si na nejbližší vrch Žalý a zdolali jsme i rozhlednu na vrcholu, prošli a prohlédli jsme si Vrchlabí. Krásné výhledy nás čekaly i při celodenní túře z Míseček přes Zlaté návrší (mohyla Hanče a Vrbaty), Harrachovy kameny, pramen Labe, Sněžné jámy, Labskou boudu a Pančavský vodopád zpět do Špindlerova Mlýna. Idylický byl poslední výlet podél Bílého Labe – tolik vodopádů a kaskád se hned tak někde nevidí! I když nohy občas bolely, většině z nás se Krkonoše líbily a někteří se sem třeba ještě vrátí – třeba na Sněžku! Fotogalerie ZDE.
SPORTOVNÍ DNY - 28. a 29. června 2017
Závěr školního roku 2016/2017 bude tradičně ve znamení sportu, protože chceme ctít osvědčené rčení „ve zdravém těle, zdravý duch“. Ve středu 28. 6. se uskuteční sportovně ekologický den. Nabídka pro studenty je následující – turistika a cyklistika s ekologickou tématikou a doplňkovou disciplínou je tenis. Ve čtvrtek 29. 6. proběhne na atletickém stadionu oblíbený atletický víceboj šestičlenných družstev. Prvenství v loňském roce vybojovala třída 1. A (letošní 2. A). Soutěžit se bude v šesti disciplínách (skok daleký, hod granátem na cíl, střelba laserovou puškou, biatlon, překážkový běh a štafeta 4x100m). Program atletického víceboje na stadionu ZDE. Ostatní studenti mají možnost zasoutěžit si v areálu školy v dalších sedmi sportovních disciplínách. Sportu zdar!
ŠKOLNÍ KOLO SOUTĚŽE V PSANÍ NA KLÁVESNICI – KATEGORIE ZAČÁTEČNÍCI (1. ročníky) - 14. června 2017
V týdnu od 5. června do 9. června 2017 proběhlo školní kolo soutěže v psaní na klávesnici – kategorie začátečníci (1. ročníky). Podmínky pro umístění v této soutěži jsou poměrně náročné. Žák musí splnit minimálně 170 čistých úhozů za minutu a chybovost se musí pohybovat do 0,50 %. 1. místo obsadil Matouš Kavan z 1. A s výkonem 314,5 čistých úhozů za minutu a % chyb 0,21; 2. místo obsadila Veronika Kopičová z 1. C s výkonem 222,2 úhozů/min. a % chyb 0,22 a pěkné 3. místo patří Kateřině Zaplatílkové z 1. C s výkonem 218,7 úhozů/min. a % chyb 0,09. Vítězům blahopřejeme. Oficiální vyhodnocení této soutěže se uskuteční v pondělí 19. června 2017 o hlavní přestávce v ředitelně. Celkové výsledky zde. Fotografie výherců zde.
PRŮVODCOVSKÉ SLUŽBY A CESTOVNÍ RUCH V PRAXI - 6. června 2017
Dne 1. června 2017 se v rámci předmětů Průvodcovské služby a Cestovní ruch vydali žáci 1.C na exkurzi do Prahy. Krásy tohoto města obdivovali z otevřeného autobusu s audio průvodcem. Cesta vedla od náměstí Míru až po Pražský hrad a zpět malostranskými uličkami. Celý výlet si všichni náramně užili. Fotografie k vidění ZDE. Jitka Macková a Valerie Komárková.
INFORMAČNÍ SCHŮZKY RODIČŮ ŽÁKŮ PŘIJATÝCH DO PRVNÍHO ROČNÍKU
Srdečně zveme rodiče žáků přijatých do prvního ročníku pro školní rok 2017/2018 na informační schůzku, která se bude konat pro všechny obory dne 7. června 2017 od 16:30 hodin v budově školy.
S sebou na schůzku přineste, prosím, vyplněný dotazník, který naleznete ZDE. Program: 1. informace o studiu, harmonogram školního roku, výuka cizích jazyků; 2. informace o Sdružení rodičů a přátel školy; 3. různé; 4. odpovědi na dotazy.
DEN DĚTÍ SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM V DOKSECH - 2. června 2017
V pátek 2. června 2017 se žáci tříd 3. A a 3. D podíleli na organizaci Dne dětí se zdravotním postižením v areálu rekreačního střediska Termit v Doksech. Tuto záslužnou akci uspořádalo již třináctým rokem Sdružení tělesně postižených Česká Lípa o. p. s. Naši žáci pomáhali na připravených stanovištích plnit dětem jejich úkoly. Při zahájení celé akce předala paní Eva Zemanová, ředitelka Sdružení tělesně postižených Česká Lípa, naší škole ČESTNÉ UZNÁNÍ za dlouholetou podporu a pomoc, kterého si všichni velmi vážíme. Všem našim žákům děkujeme za účast a vstřícnost k dětem.
SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ MATURITNÍCH VYSVĚDČENÍ - 2. června 2017
Ve čtvrtek 25. května 2017 a ve středu 31. května 2017 proběhla v aule školy slavnostní předání maturitních vysvědčení třídám 4.C, 4.A a 4.D. Přejeme všem absolventům hodně štěstí v dalším životě. :) Fotogalerie zde.
POMÁHÁME MĚSTU ČESKÁ LÍPA - 1. června 2017
Dne 1. 6. 2017 proběhlo v KD Crystal slavnostní vyhodnocení akce „Šikovné ruce“. Cílem tohoto projektu, který probíhá v celé České republice, je podpořit tvořivé myšlení a zručnost dětí základních a mateřských škol. Letošní ročník se nesl v duchu starých řemesel a organizátoři slavnostní akce (MÚ Česká Lípa) vytvořili v sále kulturního domu středověký jarmark, jehož atmosféru podpořila hudební skupina Bohemian Barda. Na dotvoření celého koloritu byly potřeba osoby „jarmarečníků“ a kupujících v historických krojích – toho se, na žádost radnice, výborně zhostili členové DKM, kteří zde sehráli krátký divadelní výstup a studentky 2.C. Děkujeme. Fotogalerie zde.
ÚSPĚŠNÝ VÍKEND DKM - 30. května 2017
Uplynulý prodloužený víkend (25. – 28. 5. 2017) byl pro členy Divadelního klubu mladých velmi náročný, ale radostný. Odehráli jsme celkem tři představení na různých „prknech“ okresu Česká Lípa. Ve čtvrtek se cvikovské děti mohly potěšit inscenací veselé pohádky Kocourek Modroočko, kterou jsme hned druhý den ráno prezentovali v Městském divadle v Novém Boru na oblastní přehlídce „Dospělí dětem 2017“. Tato účast nám přinesla troje ocenění – za herecké ztvárnění hlavní role Modroočka, za kostýmy a scénografii a za dramatizaci literární předlohy. V sobotní podvečer jsme odehráli v krásných prostorách zákupského zámku více než desátou reprízu komedie Treperendy, která opět zabodovala. Fotogalerie zde.
VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO 1. ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018 - 3. KOLO
Vážení uchazeči, zveřejňujeme seznam uchazečů přijatých ve 3. kole do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018 ZDE. Rozhodnutí o přijetí si můžete vyzvednout osobně v kanceláři školy v pracovních dnech od 7:00 do 15:00 hod. V případě dalších dotazů Vám je rádi zodpovíme na našem tel. č. 778 544 002.
MATURITNÍ ZKOUŠKY – JARO 2017
Písemná práce z CJL: 11. 4. 2017. Písemné zkoušky společné části MZ: 2. – 5. 5. 2017 (rozpis termínů).
Praktická zkouška: 21. dubna 2017. Ústní zkoušky: 16. - 19. května 2017 4.C, 22. - 26. května 2017 4.A+4.D.
Maturitní zpravodaj č. 41/17 ZDE. Nový maturitní zpravodaj č. 42/17 (zkouška z cizího jazyka) ZDE.
NAŠI STUDENTI NEJLEPŠÍ V SOUTĚŽI V RÁMCI PROJEKTU DNES JÍM JAKO MEXIČAN - 23. května 2017
V březnu se studenti 3.C a 2.C zúčastnili soutěže, kterou vyhlásila Salesiánská organizace dona Boska v rámci projektu Dnes jím jako Mexičan, a v tvrdé konkurenci padesáti škol obsadili první místo. Gratulujeme. Více informací o projektu ZDE. Fotografie z této akce si můžete prohlédnout na webových stránkách pořádající organizace sadba.org ZDE.
SOUTĚŽ - STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST - 22. května 2017
Dne 15. 5. 2017 se v budově Technické univerzity Liberec konala krajská přehlídka 39. ročníku SOČ a mezi 70 soutěžícími se naši studenti umístili takto: B. Slámová (3. C) získala od poroty ocenění nejvyšší - 1. místo, a to s prací nazvanou "Ekologické bydlení". M. Kořen (3. C) si vybojoval 3. místo s prací "Zdroje nerostných surovin ČR a jejich využití". Další umístění sice nebyla již medailová, ale také jim patří poděkování za reprezentaci školy - M. Velechovská (3. C), V. Ullmannová (3. C), J. Nováková (3. A), M. Stejskal (2. C).
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ DO 1. ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018 - 3. KOLO
Ředitel školy vyhlašuje 3. kolo přijímacího řízení pro následující obory: 63-41-M/02 Obchodní akademie – 2 volná místa, 78-42-M/02 Ekonomické lyceum – 2 volná místa a 68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost – 2 volná místa.
Kritéria 3. kola přijímacího řízení:
  - prospěch ve 2. pololetí 8. ročníku ZŠ nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (50%)
  - prospěch v 1. pololetí 9. ročníku ZŠ nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (50%).
Přijímací zkouška se nekoná. Přihlášky je možné podávat do pátku 19. května 2017.
VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO 1. ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018 - 2. KOLO
Vážení uchazeči, zveřejňujeme seznam uchazečů přijatých ve 2. kole do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018 ZDE. Rozhodnutí o přijetí si můžete vyzvednout osobně v kanceláři školy v pracovních dnech od 7:00 do 15:00 hod. V případě dalších dotazů Vám je rádi zodpovíme na našem tel. č. 778 544 002.
VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK DO 1. ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018 - 1. KOLO
Vážení uchazeči, zveřejňujeme seznam přijatých uchazečů do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018 ZDE. Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí si můžete vyzvednout osobně v kanceláři školy 3. května 2017 od 7:00 do 16:00 hod., v dalších pracovních dnech od 7:00 do 15:30 hod. Pokud jste nebyli přijati a Váš zájem o studium na naší škole trvá, doporučujeme Vám podat odvolání. Vzhledem k systému podávání 2 přihlášek, je již nyní jisté, že ne všichni přijatí uchazeči využijí možnost odevzdat zápisový lístek na naší školu. Se sepsáním odvolání Vám rádi pomůžeme. V případě dalších dotazů Vám je rádi zodpovíme na našem tel. č. 778 544 002.
NÁRODNÍ DIVADLO - "MANON LESCAUT"- 5. května 2017
V pátek 5. května se žáci naší školy vypravili do Národního divadla na večerní divadelní představení „Manon Lescaut“. Před jeho začátkem jsme si však nejprve prohlédli budovu tohoto krásného a významného divadla. Velmi milá paní průvodkyně nás po přivítání zavedla do suterénu divadla, kde nám ukázala jeho základní kameny, modely původního divadla i jeho zrekonstruované podoby, a seznámila nás s historií výstavby z celonárodních sbírek. Následovala prohlídka dalších pater Národního divadla, a to například i soukromého prezidentského vstupu. Potom jsme se odebrali do hlediště, kde jsme měli možnost shlédnout a vyfotit si nádherný interiér i historickou divadelní oponu. Shodou okolností probíhala na jevišti příprava scény pro „naše“ večerní představení a tak jsme měli možnost vidět v akci více než desítku techniků. Procházeli jsme chodbami s úchvatnou výzdobou slavných umělců, jakými byli Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Václav Hynais, Josef Václav Myslbek, Jan Štursa aj. Naší poslední zastávkou byla terasa se vzpínajícími se koňskými trojspřežími (trigami) s bohyněmi Vítězství a s úžasnou vyhlídkou na Prahu. Skvělých skupinových fotek i selfie jsme tak pořídili nepočítaně. Ve zbývajícím čase jsme měli možnost projít se kouzelnými malými pražskými uličkami nebo zajít do kavárny. Zpátky v hledišti jsme se sešli před začátkem představení v 19. hodin. Hlavní role ztvárnili Pavlína Štorková, Vladimír Polívka a Vladislav Beneš. Představení bylo ztvárněno velmi moderně a moc se nám líbilo. Opona klesá, světla zhasínají...
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY DO 1. ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018 - 2. KOLO
Ředitel školy vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení pro následující obory: 63-41-M/02 Obchodní akademie – 11 volných míst.
Kritéria 2. kola přijímacího řízení:
  - prospěch ve 2. pololetí 8. ročníku ZŠ nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (50%)
  - prospěch v 1. pololetí 9. ročníku ZŠ nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (50%).
Přijímací zkouška se nekoná. Přihlášky je možné podávat do středy 10. května do 12 hodin.
EXKURZE - KATASTRÁLNÍ ÚŘAD PRO LIBERECKÝ KRAJ - 28. dubna 2017
V pátek 28. dubna 2017 se žáci 2. ročníku oboru Veřejnosprávní činnost zúčastnili exkurze na pracovišti Katastrálního úřadu pro Liberecký kraj v České Lípě. Během exkurze se žákům věnoval ředitel katastrálního pracoviště v České Lípě Ing. Bc. Miroslav Vilímek, který je seznámil nejen s činností úřadu, ale také s organizačním uspořádáním a postavením úřadu ve státní správě České republiky.
DIVADELNÍ KLUB HRAJE POHÁDKU - 26. dubna 2017
Ve dnech 20. 4. až 22. 4. 2017 odehráli členové studentského divadelního souboru DKM pět divadelních představení klasické pohádky Josefa Koláře Kocourek Modroočko určené zejména pro ty nejmenší. Ve čtvrtek a v pátek přivítalo Jiráskovo divadlo více než 800 malých diváků ze základních škol v České Lípě (ZŠ Slovanky, ZŠ Jižní, ZŠ Pátova, ZŠ Tyrše, ZŠ Partyzánská a další). Nadšení a vstřícnost dětí v hledišti byla tou nejlepší motivací pro sobotní premiéru věnovanou široké veřejnosti. Dík patří všem aktérům, což v této sezóně jsou tito žáci z naší školy – Kristian Bušta, Veronika Vindušková, Romana Klimentová, Milan Kořen a Natálie Ouhrabková, z bývalých studentů – Bára Darebná a Jiří Nesvorný. Fotogalerie zde.
TŘÍDNÍ SCHŮZKY - 25. dubna 2017
Dne 25. dubna 2017 se od 17 hodin konají třídní schůzky.
MASARYK - KINO - 19. dubna 2017
Ve středu 19. dubna 2017 jsme si připomněli něco z hodin dějepisu, ale místo do školních lavic jsme zavítali do kina na historické drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Film ukazuje komplikovanou osobnost Jana Masaryka na pozadí historických událostí a diplomatických jednání před vypuknutím 2. světové války, kdy se rozhodovalo o budoucnosti Československa. Masaryk kraloval letošnímu předávání cen Český lev, kde získal dvanáct ocenění, což je historický rekord. Titulní postavu bravurně ztvárnil Karel Roden, v roli prezidenta Beneše se představil Oldřich Kaiser.
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY DO PRVNÍCH ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018
Dne 1. března 2017 vypršel termín pro podávání přihlášek ke studiu. Uchazečům, kteří podali přihlášku na naši školu, tímto DĚKUJEME!! Nyní Vás čekají přijímací zkoušky, jejichž termín konání (12. nebo 19. dubna 2017) jste si zvolili pořadím škol na přihlášce. Přejeme Vám hodně štěstí!!! ZDE jsou pokyny k přijímacím zkouškám od CERMAT, ZDE vzor pozvánky k přijímacímu řízení. Bližší informace o přijímacím řízení, vč. kritérií, naleznete ZDE. ILUSTRAČNÍ TESTY K PŘIJÍMACÍ ZKOUŠCE ZDE.
FINANČNÍ GRAMOTNOST - VÝSLEDKY OKRESNÍHO KOLA - 18. dubna 2017
Žáci, umístěni na prvních 3 příčkách školního kola soutěže Finanční gramotnost (Petr Šibalík ze 4. D, Nhat Bui Khac a Adéla Šírlová – oba ze 4. A), se zúčastnili už jako jeden tým reprezentující naši školu okresního kola. Z 19 otázek odpověděli správně 15 a osadili krásné 2. místo. Blahopřejeme! Celkové výsledky zde. Diplom zde.
VELIKONOČNÍ PROJEKTOVÝ DEN – 12. dubna 2017
Dne 12. dubna oslavily třidy 3.A a 1.D svátky jara. V rámci projetkového dne si žáci vyzkoušeli zdobení perníčků, pletení pomlázky a různé techniky zdobení velikonočních vajíček. Nechyběly ani velikonoční kvízy, křížovky a ochutnávka beránka. Někteří žáci projevili při zdobení vajíček velmi bujnou fantazii. Jiní projevili při tvoření dostatek trpělivosti a pečlivosti, a sami museli mít ze sebe radost, jaký krásný výrobek dokáží vytvořit. Závěrem bych ráda poděkovala všem studentům i jejich rodičům, kteří se aktivně podíleli na tom, abychom tento den měli co nejpestřejší. I díky Vašemu nadšení a pomoci jsme mohli strávit pěkný středeční předprázninový den. E. Vondrová. Fotogalerie ZDE.
BESEDA O PŘESTUPCÍCH V PRAXI – 7. dubna 2017
V pátek 7. dubna 2017 se žáci třídy 2. D zúčastnili besedy, která se týkala řešení přestupků v praxi. Dva příslušníci Městské policie Kamenického Šenova, kteří na naši školu přišli ve svých uniformách, seznámili žáky s praktickým řešením přestupků a zodpověděli všechny položené dotazy. Zajímavým zpestřením byla možnost prohlédnout si dva druhy pokutových bloků, které při své práci používají. V rámci kapitoly Správní trestání v předmětu Veřejná správa si tak žáci mohli zopakovat a doplnit své znalosti.
PŘEDNÁŠKA PRO ŽÁKY ČESKOLIPSKÝCH SŠ – 7. dubna 2017
V pátek 7. dubna 2017 se v aule naší školy uskutečnila pod záštitou Úřadu práce ČR přednáška EURES LIBEREC o možnostech studia, letních brigád a zaměstnání v zemích EU. Samostatnou částí programu byla prezentace Cultural Care Au Pair Praha o možnostech práce v USA. Kromě žáků našich 4. ročníků se přednášky zúčastnili i žáci GČL, GYMI, Euroškoly a SOŠ 28. října. Fotogalerie ZDE.
ŽÁDOST O ASISTENTA VE VÝUCE ANGLICKÉHO JAZYKA - 2. dubna 2017
S radostí vám oznamujeme, že naše žádost v rámci projektu Fulbrightovi nadace o asistentku ve výuce angličtiny na školní rok 2017/2018 byla úspěšná :) (uspěli jsme v konkurenci 156 škol). Na naši školu byla vybrána slečna Sarah Kidder (23). Sarah v minulém roce dokončila bakalářské studium oboru „Biobehavioral Health, Global Health and Biology“ na prestižní americké univerzitě Pennsylvania State University. Od září 2017 se tedy můžeme těšit na její účast ve vyučování a snad i ve volnočasových aktivitách. Více info v průběhu měsíce dubna.
INSTRUKTÁŽNÍ HODINY S TRX – 30. března 2017
Ve středu 29. 3. 2017 se v zrcadlovém sále naší školy uskutečnily instruktážní hodiny, které měly jak pedagogy, tak žáky inspirovat při používání nového závěsného posilovacího systému TRX, kterým je škola nově vybavena. Firma 3D fitness připravila prostřednictvím svého odborného trenéra Filipa Raptopulose pro tři třídy velmi zajímavé hodiny plné aktivity a pohybových her, které nenásilným zábavným způsobem podněcují energii a dosahují kýženého výsledku, a to vysoké pohybové aktivity a dobrého pocitu. Žáci byli nadšeni. Fotogalerie ZDE.
KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE V GRAFICKÝCH DISCIPLÍNÁCH - 30. března 2017
Hbité prsty a soustředěnou mysl potřebovali účastníci krajského kola soutěže v grafických disciplínách, která se letos opět konala u nás na Obchodní akademii v České Lípě dne 28. března 2017. Této soutěže se účastnili naši žáci, žáci VOŠMO a OA Jablonec nad Nisou a žáci OAHŠ SOŠ Turnov. Své síly změřili ve dvou disciplínách: v desetiminutovém opisu textu na počítačové klávesnici a ve „wordprocessingu“ (úprava textu ve Wordu). Letošního ročníku se účastnilo 14 soutěžících. V kategorii opis první místo obsadila Hrdá Tereza z VOŠMO a OA Jablonec nad Nisou, druhé místo obsadil Šturma Marek z OA Česká Lípa a na třetím místě se umístil Dostál Jiří z OAHŠ SOŠ Turnov. Všichni výherci s výkonem přes 300 hrubých úhozů za minutu. V kategorii wordprocessing obsadil první místo Drahotský Michal, druhé místo Stejskal Martin a třetí místo Cardová Nela všichni z OA Česká Lípa. Všem výhercům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy. Fotogalerie ZDE.
POHOVORY "NANEČISTO" - 29. března 2017
Přijímací pohovory si na „vlastní kůži“ mohli vyzkoušet studenti 4. ročníku ve středu 29. března 2017. Školu navštívila zaměstnankyně ŠKODA AUTO a.s.- Adéla Mrázová, z oddělení Nábor a HR Marketing. Úvodní prezentace byla věnována možnostem absolventů po maturitě: studium na VŠ, pobyt v zahraničí, studium jazyků, práce, atd. Dále následovaly tipy a triky jak správně napsat moderní životopis a zdali je nutné psát motivační dopis. Studenti rovněž získali pár tipů, kde hledat práci a informace o profesní sociální síti LinkedIn. Ve druhé části Pohovorů nanečisto proběhly pohovory samotné. Čtyři studentky se ucházely o pracovní pozici: Asistentka vedoucího oddělení vzdělávání. Během pohovoru studentky odpovídaly na mnoho otázek. Neměly to vůbec snadné. Části pohovorů totiž probíhaly nejen v mateřském jazyku, ale i anglickém. Nervy pracovaly, ale naše studentky obstály :) Fotogalerie zde.
MATEMATICKÝ KLOKAN 2017 - 24. března 2017
V pátek 17. března 2017 se uskutečnil další ročník tradiční mezinárodní matematické soutěže. Celkem na naší škole soutěžilo 38 žáků. Nejúspěšnějšími řešiteli v kategorii Junior byli Romana Klimentová (1. C), Pavla Fajbíková (2. C) a Kateřina Zaplatílková (1. C). V kategorii Student to byli David Jurkulák (4. C), Michaela Martinovská, Marie Bíglová (obě 4. A) a Martin Korpoš (3. D). Gratulujeme! Fotogalerie zde.
JARO JE TADY ANEB 1.C V PEKLE - 20. března 2017
První jarní den tohoto roku je podle meteorologů 20. březen. Probouzejíci se příroda však na pokyny odborníků nečeká a prosazuje se s charakteristickým jarním entuziasmem. V okolí České Lípy je spousta přírodních lokalit, které stojí za to navštívit a jednou z nich, tou nejbližší, je NPP Peklo, kaňonovité údolí podél Robečského potoka mezi Českou Lípou a Zahrádkami. Toto hojně navštěvované místo láká turisty nejen pro půvabnou skalní scenerii, ale také pro množství kvetoucích rostlin, jež se tu vyskytují během celého roku. Snad nejznámější jsou tisíce bledulí jarních, které v tomto období zdobí břehy Robečského potoka. Třída 1. C EL si udělala jarní procházku a fotila a fotila… bylo to moc hezké. Kdo jste NPP Peklo nenavštívil, tak pospěšte! Kvetoucím bledulím dáváme tak maximálně týden. Fotogalerie zde.
SOUTĚŽ - STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST - 19. března 2017
Školní kolo SOČ proběhlo 14. března 2017 a zúčastnilo se celkem 14 studentů ze 2. a 3. ročníků. Studenti představili své práce v oborech ekonomika, politologie, psychologie, sociologie, ekologie a hudební věda. Komise ve složení Ing. Ládová, Ing. Řeháčková, Mgr. Rážová, Mgr. Bufková a PaedDr. Kalivoda měli nelehkou úlohu při hodnocení vzhledem k vysoké úrovni studentských prací. Vítězem SOČ se stal Martin Stejskal (2. C) s prací na téma Vliv politiky na světové akciové trhy. Druhé místo získala Jana Nováková (3. A), která svou práci nazvala Jezdectví. Třetí místo vybojovala Viktorie Ulmanová (3. C) s tématem práce Vliv postižené osoby na život rodiny. S těmito vítězi postupují do krajského kola konaného v Liberci ještě další tři studenti naší školy – Milan Kořen (3. C), Barbora Slámová (3. C) a Michaela Velechovská (3.C). Peněžní a věcné ceny předal účastníkům ředitel školy Ing. Rostislav Lád. Všem postupujícím gratulujeme a držíme palce. Fotogalerie ZDE.
ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE K PROJEKTU VOCATIONAL EXPERIENCE FOR BUSINESS ACADEMY STUDENTS NA OBCHODNÍ AKADEMII – 16. března 2017
Ve čtvrtek 16. března 2017 se konala na naší škole konference, která završila zahraniční stáž 26 žáků naší školy v rámci projektu Vocational Experience for Business Academy Students, financovaného z grantového programu Erasmus+. Na konferenci jsme přivítali vzácné hosty - první místostarostku Města Česká Lípa, paní Alenu Šafránkovou, Bc. Marcelu Ottovou, ředitelku kontaktního pracoviště úřadu práce ČR krajské pobočky v Liberci – Česká Lípa, Ing. Jiřinu Hanušovou, HR Supervisorku ve společnosti Festo Production s. r. o., a za farní charitu Česká Lípa, Bc. Gabrielu Medwell, DiS. S velkým potěšením jsme na konferenci přivítali i jednoho z našich dvou zahraničních partnerů, ředitelku partnerské agentury BVÖ, paní Aldonu Biedermann, která spolu s manželem překvapila všechny účastníky bezprostředností, s jakou dokázala přednést řeč v češtině, připomenout stážistům dny strávené v Rakousku a obdarovat všechny přítomné drobnými dárečky. Moc děkujeme všem organizátorům konference i divákům za aktivní účast, ale zvláště chceme poděkovat účastníkům stáží. Byli jste prostě skvělí!!! Fotogalerie ZDE.
NÁVŠTĚVA ČNB A NEVIDITELNÉ VÝSTAVY V PRAZE - 15. března 2017
Ve středu 15. března 2017 vyjeli studenti tříd 3. A a 3. C do Prahy, kde měli dva cíle. Prvním byla návštěva ČNB a její expozice „Lidé a peníze“, kde se seznámili s historií této významné instituce, s vývojem peněz na našem území, ale také s ochrannými prvky našich bankovek. Druhým cílem byla neméně zajímavá Neviditelná výstava v Novoměstské radnici s podtitulem „Když tě vedou smysly…“ Zde si mohli všichni na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, být nevidomý a orientovat se v naprosté tmě jen po hlase a hmatu. Pro každého určitě nezapomenutelný zážitek!
SOUBOJ BICEPSŮ - VE ZNAMENÍ REKORDŮ - 14. března 2017
V rámci výukového programu tělesné výchovy se během února a března konala soutěž žáků s názvem Souboj bicepsů. Chlapci (bez ohledu na tělesnou váhu) soutěžili s EZ činkou o hmotnosti 20kg, dívky měly naloženo 10kg. Cílem bylo dosažení maximálního počtu opakování za jednu minutu. Mezi chlapci zvítězil se 65 zdvihy Martin Stejskal (2.C), 61 Martin Benda (4.D) a 60 Dominik Brož (3.C). U dívek triumfovala se 69 opakováními Adéla Šírlová (4.A), 60 Michaela Zemanová (2.C) a 51 Naďa Dunková (2.C). Všem gratulujeme. Fotogalerie zde.
PĚVECKÝ SBOR NA OBCHODCE - 13. března 2017
Zpíváte rádi? Baví Vás to? Nyní máte možnost přihlásit se do nového školního pěveckého sboru Akadémio! Do sboru je zván každý, třeba i Váš známý! Zaměření, složení a činnost sboru Vám bude sděleno na informační schůzce, která proběhne v úterý dne 14. března o velké přestávce v aule. Těšíme se na Vás! :-)
TREPERENDY ZABODOVALY V LOUNECH! - 7. března 2017
Ve dnech 2. – 5. března 2017 proběhla ve Vrchlického divadle v Lounech tradiční krajská přehlídka amatérského divadla „Lounské divadlení 2017“. Festivalu se zúčastnilo celkem osm divadelních souborů z celé republiky (Brno, Česká Třebová, Litoměřice, Pardubice a další). Divadelní klub mladých se letos představil s divadelní hrou Treperendy, která v loňském roce získala pomyslné vavříny na studentském náchodském a královehradeckém festivalu. Na lounské přehlídce porovnávali své síly vyzrálé soubory bez rozdílu věku, což bylo náročné. Treperendy se přesto povedly! Divákům jsme udělali radost a odvezli si Čestné uznání za kostýmy a Natálie Ouhrabková. Čestné uznání za herecké ztvárnění role Checcy. Fotogalerie zde.
NOVÉ FITNESS VYBAVENÍ – 2. března 2017
Při tělocviku bude ještě větší zábava! Aby výuka byla ještě pestřejší, pořídili jsme nové fitness vybavení – závěsný systém TRX, GUN-eX (elastická lodní lana používaná i armádou), Flexibary (kmitací tyče), kettlebelly (pro posilování), boxovací pytel a hrušku. Sportu zdar! Fotogalerie zde.
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY DO PRVNÍCH ROČNÍKŮ PRO ŠKOLNÍ ROK 2017/2018
Přijímací řízení pro školní rok 2017/2018 zaznamenalo pár drobných změn – termín pro podání přihlášky je nejpozději do 1. března 2017. Přijímací zkoušky jsou jednotné a budou ve 2 termínech – 12. dubna 2017 a 19. dubna 2017 (termín je určen pořadím škol na přihlášce ke studiu). Bližší informace o přijímacím řízení, vč. kritérií, naleznete ZDE. ILUSTRAČNÍ TESTY K PŘIJÍMACÍ ZKOUŠCE ZDE.
ŠKOLNÍ KOLO SOUTĚŽE V PSANÍ NA KLÁVESNICI – KATEGORIE POKROČILÍ (2. - 4. ročníky) - 1. března 2017
Od 13. února do 17. února 2017 se uskutečnilo školní kolo soutěže v psaní na klávesnici – kategorie pokročilí (2. - 4. ročníky). Podmínky pro zařazení do této soutěže jsou poměrně náročné. Žák musí splnit minimálně 220 čistých úhozů za minutu a chybovost se musí pohybovat max. do 0,50 %. 1. místo obsadil Marek Šturma ze třídy 3. A s výkonem 361,5 čistých úhozů za minutu a % chyb 0,08. 2. místo obsadil Petr Venhauer ze třídy 3. D s výkonem 293,7 úhozů/min. a % chyb 0,20 a pěkné 3. místo obsadila Veronika Mocová z 2. D s výkonem 288,4 úhozů/min. a % chyb 0,10. Vítězům této soutěže blahopřejeme. Oficiální vyhodnocení této soutěže se uskuteční ve čtvrtek 2. března 2017 o hlavní přestávce v ředitelně. Vítězové postupují do krajského kola, které se koná 28. března 2017 opět na Obchodní akademii Česká Lípa. Celkové výsledky zde. Fotogalerie zde.
WOLKRŮV PROSTĚJOV 2017 - okresní kolo - 17. února 2017
Ve čtvrtek 16. 2. 2017 proběhlo v DDM Libertin okresní kolo soutěže v uměleckém projevu poezie a prózy – Wolkrův Prostějov 2017. Chřipková epidemie zasáhla nemilosrdně a skolila většinu adeptů z naší školy, kteří nás měli v této soutěži reprezentovat. Ale zdá se, že kvalita zvítězila nad kvantitou a ti dva, kteří se zúčastnili, obhájili čest naší školy v tvrdé konkurenci pěti českolipských středních škol. Kristián Bušta (2. A) s básní Václava Hraběte zvítězil ve své věkové kategorii a zajistil si postup do krajského kola, které proběhne příští měsíc v Liberci. Kateřina Zaplatílková (1. C) se umístila na krásném třetím místě. Gratulujeme! Fotogalerie ZDE.
ÚČETNÍ OLYMPIÁDA - 17. února 2017
Ve čtvrtek 16. února 2017 se uskutečnilo finále soutěže EKONOM OA 2017. Finále proběhlo za účasti 17 soutěžících studentů ze tříd 4. A a 4. C. Soutěž proběhla formou účetní olympiády, která měla dvě kola. V první části finálového kola se testovaly základní účetní dovednosti a ve druhé části studenti prokazovali své znalosti v účetním kvízu (ukázka ve fotogalerii). Účetní olympiáda skončila s těmito výsledky: 1. místo Adéla Paldusová (4. C), 2. místo Eliška Králová (4. A), 3. místo Radka Merková (4. C), 4. místo Markéta Balázsová (4. C) a 5. místo Martin Langr (4. C). Všichni úspěšní studenti obdrželi odměny, které věnovalo SRP OA Česká Lípa. Fotogalerie zde.
NÁVRAT Z PRAXÍ V LONDÝNĚ – 11. února 2017
16 žáků se i s paní učitelkou 11. 2. 2017 v pořádku vrátilo ze svých praxí v Londýně. Díky ubytování v hostitelských rodinách, cestování veřejnou dopravou a práci v různých charitativních a zprostředkovatelských firmách, realitních a účetnických kancelářích, v konferenčním centru, pracovní agentuře a jazykové škole si perfektně procvičili, zdokonalili a rozšířili své znalosti nejen anglického jazyka, ale také povědomí o kulturních a pracovních zvyklostech ve Velké Británii. Mohli tak porovnat život u nás doma se životem v kosmopolitním Londýně. Jejich 14denní snažení bylo odměněno ziskem certifikátu a referencí od jejich zaměstnavatelů. Nyní je, i jejich spolužáky, kteří absolvovali měsíční praxi v rakouských Korutanech v srpnu 2016, čeká konference, na které se podělí o své zážitky a zkušenosti. O jejím termínu se dozvíte na našich webových stránkách. Fotogalerie ZDE.
EXKURZE DO ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY - 13. února 2017
V úterý 7. února 2017 vyjeli studenti čtvrtého ročníku na tradiční návštěvu centrální banky ČR do Prahy. Očekávání bylo veliké, ale realita nás zaskočila. Poprvé od doby instalace trezorových dveří v roce 1936 se je nepodařilo otevřít díky nefungujícímu kódu. Vzhledem k tomu, že jsou to zároveň vstupní dveře do expozice „Lidé a peníze“, problém byl na světě. Zpočátku to vypadalo, že se naše exkurze vůbec neuskuteční, ale zaměstnanci banky operativně zareagovali a připravili pro studenty náhradní program. Hlavní archivář ČNB si pro ně připravil ukázky cenných historických dokumentů, které jsou běžně návštěvníkům nedostupné. Do trezoru se nakonec dostala pouze třída 4. D, která si tak mohla potěžkat cihlu zlata, na kterou se všichni těšili. Fotogalerie zde.
ŠKOLNÍ TURNAJ VE FUTSALU - 9. února 2017
Úzký výběr našich žáků se zúčastnil dne 8. února 2017 futsalového turnaje středních škol, který pořádala škola SOŠ a SOU 28. října. Bohužel v těchto dnech je mnoho žáků na praxi v Londýně, proto jsme bojovali v "hojném" počtu šesti kluků proti velké přesile ostatních škol. V prvním zápase jsme se utkali s domácím týmem a ihned jsme vedli po gólu D. Haška (4.A), bohužel nám ke konci docházely síly a neudrželi jsme vedení ani možnost jednoho bodu. Druhý zápas byl proti SPŠ, kde jsme až do poslední minuty drželi nadějnou remízu 2:2 po gólech V. Sedláčka (2.A). Bohužel jsme po chybě v posledních sekundách inkasovali branku. Třetí zápas proti druhému domácímu týmu byl už pro náš tým zdrcujícím, kdy docházely veškeré zbylé síly z velkého počtu odehraných minut bez střídání. Ukončili jsme tak turnaj bez zisku bodu. Musíme vyzdvihnout i skvělé brankářské předvedení J. Najmana (4.A). Školu reprezentovali: D. Hašek, R. Šimon, D. Sancho, V. Sedláček, S. Nguen Trang, J. Najman. Všem děkujeme. Fotografie zde.
WOLKRŮV PROSTĚJOV 2017 - školní kolo - 8. února 2017
Dne 8. února 2017 se uskutečnilo školní kolo uměleckého přednesu poezie a prózy Wolkrův Prostějov 2017. Celkem se zúčastnilo 7 žáků, a to jmenovitě: Tereza Fabiánová (1. C), Kateřina Zaplatílková (1. C), Nikola Kahounová (2. C), David Koštejn (2. C), Natálie Růžičková (2. C), Kristián Bušta (2. A), Veronika Vindušková (4. D). Celá soutěž proběhla v přátelské a kolegiální atmosféře se závěrečnou besedou. Z uvedených recitátorů bude do okresního kola, které proběhne 16. února 2017 v DDM Libertin, vysláno 5 zástupců školy. Všem patří dík a gratulace! Fotogalerie ZDE.
ŽÁDOST O ASISTENTA VE VÝUCE ANGLICKÉHO JAZYKA - 6. února 2017
V rámci projektu Fulbrightovi nadace pro střední školy jsme požádali o asistenta ve výuce anglického jazyka. Jedná se o roční hostování (10 měsíců) amerického studenta, absolventa bakalářského programu, který bude na škole asistovat učitelům při výuce angličtiny. Asistent se může podílet i na výuce dalších předmětů (dle dosaženého vzdělání a zájmu), na společenských, kulturních, sportovních i charitativních akcích školy. Samozřejmě může organizovat vlastní kroužky, přednášky či semináře. Takže držte palce, abychom byli vybráni a mohli asistenta v příštím školním roce na naší škole přivítat! Rozhodnutí padne v měsíci dubnu.
TÝDEN PRAXÍ V LONDÝNĚ – 6. února 2017
Týden, tedy polovina, praxí skupince našich 16 žáků v Londýně utekl jako voda. Už se zapracovali na svých různorodých pracovních pozicích, zjistili, že se dobře domluví i ve svých hostitelských rodinách a že zvládnou jezdit městskou hromadnou dopravou po Londýně. A protože jim přeje i jarní ráz počasí, využívají každou volnou chvilku, aby i s paní učitelkou, coby jejich průvodkyní, poznávali zajímavá místa a zákoutí Londýna. Nevynechali tedy ani Big Ben, Trafalgar square, The London Eye, čínskou čtvrť, krásný výhled jim poskytla lanovka přes Temži (Emirates cable car), ale také střecha obchodního centra One New Change u katedrály sv. Pavla. A protože na vycházkách většinou vyhládne, oblíbenou zastávkou je také Camden Market, kde se nacházejí obchůdky a trhy s jídlem z celého světa. Přejeme jim, aby si stejně užili i druhý týden! :-) Fotogalerie ZDE.
WOLKRŮV PROSTĚJOV 2017 - 6. února 2017
Ve středu 8. 2. 2017 ve 14 hodin proběhne na naší škole startovací kolo soutěže Wolkrův Prostějov 2017, ze kterého budou ti nejlepší vysláni do okresního kola, které jako každoročně proběhne v prostorách DDM Libertin v České Lípě, a to 16. 2. 2017. Všem šikovným a statečným recitátorům držíme palce!
PŘEDÁVÁNÍ CERTIFIKÁTŮ PET Z ANJ NA ÚROVNI B1 - 6. února 2017
Ve středu 25. ledna 2017 proběhlo na naší škole slavnostní předání mezinárodních certifikátů z anglického jazyka PET (úrovně B1). Certifikáty předali zástupci Evropského centra jazykových zkoušek, Rumburk Mgr. Markéta Peroutková a Mgr. Roman Kroutil. Úspěšným studentům 2. - 4. ročníků pogratuloval k jejich úspěchu i ředitel školy Ing. Rostislav Lád. Foto. Gratulujeme! Fotogalerie zde.
ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKÉM JAZYCE - 2. února 2017
Ve čtvrtek 2. února 2017 se konalo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce. První část soutěže byla věnována poslechovému cvičení, poté studenti prokazovali své jazykové dovednosti v pětiminutovém rozhovoru na vybrané téma. Nejlépe uspěli Veronika Policerová z 2.C (22,5 bodů), Zdeňka Navrátilová z 1.C (21 bodů) a Michal Drahotský z 2.A (20,5 bodů). Výhercům blahopřejeme a prvním dvěma držíme palce v okresním kole.
PŘEDÁVÁNÍ VYSVĚDČENÍ NA LEDĚ - 31. ledna 2017
V úterý 31. ledna zakončili žáci i učitelé naší školy 1. pololetí školního roku 2016/2017 v adrenalinovém duchu - předáváním vysvědčení na ledě. Žáci měli možnost zabruslit si bezmála dvě hodiny se svými spolužáky i s učiteli. Třídy mezi sebou soutěžili, kdo bude mít nejvíce bruslařů. To se nakonec povedlo třídě 3.C, která měla 94,4% bruslařů a vyhráli tak sladkou odměnu. Na druhém místě skončila 3.A s 86,6% a třetí 2.C se 77,4%. Všichni bruslaři byli i přes pár drobných pádů skvěle naladěni a na závěr předali třídní učitelé všem žákům výpisy vysvědčení. Fotogalerie zde. Video zde.
MATURITNÍ PLESY OA - 2. února 2017
Začátek roku bývá ve znamení plesů a ani naši maturanti o ty své, maturitní, nepřijdou. 4. A si svůj ples užila již 13. ledna 2017 (fotogalerie ZDE), 4. C ples čeká 10. února 2017 (událost na FB ZDE) a 4. D si zaplesá 24. února 2017 (událost na FB ZDE. Přijďte si je užít společně s nimi, těšíme se na vás!
ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY V NĚMECKÉM JAZYCE - 2. února 2017
Dne 1. února 2017 proběhla na naší škole olympiáda v německém jazyce. Studenti prokázali své dovednosti při porozumění slyšenému a čtenému textu, povyprávěli na konkrétní téma a prokázali schopnost vyřešit v němčině situaci, do které byli uvedeni. Všichni vítězové jsou ze třídy 2. C: na třetím místě se umístil Dominik Koutný, na druhém Natálie Čermáková a vítězem se stala Monika Augusti. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v okresním kole!
ERASMUS+ PRAXE V LONDÝNĚ – 29. ledna – 11. února 2017
Rok se s rokem sešel a skupinka 16 žáků a 1 učitelky v neděli 29. 1. 2017 odletěla do Londýna, aby zde absolvovala svou 14denní stáž v různých firmách a organizacích. Po příletu se jich ujala naše partnerská organizace, ADC College, a dopravila je do hostitelských rodin, kde budou po dobu stáží ubytováni. V pondělí je čeká seznámení se s cestou do zaměstnání, zároveň také první pracovní den. Pracovní týden skončí v pátek, o víkendu přijde zasloužený odpočinek, ale také prohlídka Londýna. Praxi žáci absolvují již potřetí v rámci programu Erasmus+, ze kterého jsou jim hrazeny náklady na dopravu, ubytování, stravování a dohled partnerské organizace. Přejeme jim, aby se jim v Londýně líbilo a odnesli si hodně nových poznatků, kamarádů a zážitků! A dobrá zpráva na konec: škola již podala žádost o grant i na příští rok, pokud uspěje, mohou se budoucí třeťáci těšit nejen na Londýn, ale nově také na Berlín!
DAROVÁNÍ KRVE - 30. ledna 2017
Vzhledem ke skutečnosti, že mladých dárců krve ubývá, organizujeme pravidelně každý rok akci bezplatného darování krve pro žáky 4. ročníků. Podmínkou odběru je věk 18 let, váha 50 kg a dobrý zdravotní stav. Žáci musí nejprve navštívit svého praktického lékaře, aby jim vystavil potvrzení o způsobilosti k dárcovství krve. Tentokrát byla skupinka žáků opravdu malá, neboť odvahu našli pouze 2 žáci ze 4. C, kteří se vypravili 26. ledna 2017 na transfúzní stanici v České Lípě a svoji krev darovali. Fotogalerie zde.
FINANČNÍ GRAMOTNOST - VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA - 20. ledna 2017
Od října do prosince loňského roku se žáci naší školy zúčastnili školního kola 8. ročníku soutěže „Finanční gramotnost“. Hodnocen byl nejen počet správných odpovědí, ale i čas, který žáci na vybrání správných odpovědí na 19 otázek potřebovali. Nejvíce správných odpovědí a na 1. místě se umístil Petr Šibalík (4. D - 18 správných odpovědí), na 2. místě Nhat Bui Khac (4. A – 17 správných odpovědí), na 3. místě Adéla Šírlová (4. A – také 17 správných odpovědí), na 4. místě Tomáš Hrabě (2. C), na 5. místě Tereza Dekojová (3. C) a na 6. místě Andrea Sykáčková (3. C). V pátek 27. ledna 2017 o velké přestávce proběhne v ředitelně vyhodnocení a předání drobných cen. První tři vytvoří tým, který naši školu bude reprezentovat v okresním kole. Blahopřejeme a přejeme co nejlepší umístění v okresním kole. Fotogalerie zde.
POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO NĚMECKA - JARO 2017 - 19. ledna 2017
Škola pořádá poznávací zájezd do Spolkové republiky Německo, na kterém si žáci mohou rozšířit své znalosti ze zeměpisu, dějepisu, německého jazyka a cestovního ruchu. Zájezd se bude konat v termínu 24. – 28. 4. 2017, bližší info v letáku ZDE. Přihlášky přijímá Ing. Ládová do naplnění kapacity zájezdu.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ OA ČESKÁ LÍPA - 11. ledna 2017
Den otevřených dveří pro zájemce o studium na Obchodní akademii v České Lípě proběhnul 11. ledna 2017 od 8:00 do 16:00 hodin. Návštěvníci byli provedeni budovou školy, jednotlivými učebnami s probíhající výukou, a obdrželi informace o studiu v nadcházejícím školním roce 2017/2018.
VÁNOČNÍ PROJEKTOVÝ DEN - 22. prosince 2016
Studenti naší školy se rozloučili s kalendářním rokem 2016 netradičním způsobem, a to soutěžním kláním v šestnácti disciplínách, ve kterých mohli prověřit své znalosti v oborech ekonomických, přírodovědných, jazykových, literárních či prostě všeobecný přehled. Fyzické předpoklady a sportovní zdatnost ukázali v přetahované, jízdě na rotopedu, sedu a lehu, znalost vánočních zvyků ve hře Riskuj, zpívali vánoční koledy za klavírního doprovodu studentek z 1. C, zaveršovali si, po celé škole běhali a hledali kódy ve skvělé hře pana učitele Grolmuse, počítali nespočitatelné :), řešili ekonomické rébusy, mluvili anglicky, německy a rusky, tančili kozáčka... prostě bylo toho mnoho. A kdo zvítězil? Na prvním místě se s celkovým bodovým ziskem 213,5 bodů (z max 240) umístila 4. C, na druhém (197,5 bodů) 3. C a třetí místo obsadila 2. C, levá polovina (193). Gratulujeme! Výsledky zde. Fotogalerie zde.
BESEDA O DAROVÁNÍ KRVE - 20. prosince 2016
V úterý 20. prosince 2016 se uskutečnila beseda pro žáky 4. ročníků s názvem „Daruj krev, daruj život“. Besedovat s žáky přišel již tradičně MUDr. Ivo Turek z českolipské transfúzní stanice. Bezplatných dárců krve z řad mladých lidí značně ubývá, a proto chceme alespoň trochu pomoci a v únoru 2017 opět vykročit se skupinkou žáků do českolipské nemocnice k prvním odběrům krve. Fotogalerie zde.
PÁRTY NA OBCHODCE - 16. prosince 2016
V pátek 16. prosince 2016 se opět po roce konala párty na Obchodce s bohatým programem i možností přespání. Plakát zde. Událost zde.
VÁNOČNÍ DRÁŽĎANY - 15. prosince 2016
Ve čtvrtek 15. prosince 2016 se konala exkurze do vánočně naladěných Drážďan. Žáci naší školy si prohlédli tradiční vánoční trhy, užili si předvánoční atmosféru, ochutnali německé speciality a procvičili si německá slovíčka při nakupování. Naši dobrou náladu nezkazilo ani počasí a nepříjemná kontrola na hranicích a všichni se již těšíme na příští rok!
VÁNOČNÍ TURNAJ VE STOLNÍM FOTBÁLKU - 13. prosince 2016
Vánoční turnaj Obchodní Akademie Česká Lípa ve stolním fotbálku se konal od 2. do 13. prosince 2016. Soutěže se zúčastnilo devět dvojic z různých tříd OA. Ve finále turnaje suverénně vyhrála dvojice V. Sedláček a J. Zelenka (2.A), druhé místo obsadili B. Bayasgalan a D. Koutný (2.C) a třetí místo M. Fedák a M. Benda (4.D). Gratulujeme a všem děkujeme za účast. Fotogalerie zde.
NEVIDITELNÁ VÝSTAVA A VÁNOČNÍ TRHY V PRAZE - 8. prosince 2016
Ve čtvrtek 8. prosince jsme s mojí třídou 2. C a třídou 1. A jeli do Prahy na Neviditelnou výstavu. Neviditelná výstava se konala v prostorech Novoměstské radnice v naprosté tmě, za doprovodu nevidomého průvodce. Jedna prohlídka trvala přibližně hodinu. Byli jsme rozděleni do skupinek po osmi. Když jsme vstoupili do prostoru, kde byla absolutní tma, přivítal nás tam náš nevidomý průvodce. Jmenoval se Petr a bylo mu 44 let. Nejprve jsme se ocitli v předsíni jednoho pražského bytu. Potom jsme přešli do kuchyně, obývacího pokoje a koupelny. V těchto prostorách jsem se cítila ještě docela dobře, ale když jsme vstoupili „na ulici“, začala jsem se trochu bát… no, trochu víc. CELÝ ČLÁNEK ZDE.
DRAŽBA - 8. prosince 2016
Ve čtvrtek 8. prosince 2016 se studenti třídy 3. C (Ekonomické lyceum) zúčastnili dražby na územním pracovišti Finančního úřadu pro Liberecký kraj v České Lípě. Studenti se během návštěvy finančního úřadu nejprve seznámili s náplní činnosti této instituce, s podstatou exekucí a s průběhem dražeb. Pak následovala vlastní dražba osobního automobilu Škoda. Studenti sledovali, jak probíhá úvodní část dražby, poučení účastníků, práci licitátora a také přihazování dražitelů.
STUDENTI 1.C V KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC - 5. prosince 2016
Předvánoční Praha nabízí širokou škálu lákavých nabídek v podobě divadel, galerií, výstav a zejména tradičních vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Studenti prvního ročníku spojili oboje. V dopoledních hodinách navštívili Království železnic – největší modelové kolejiště ve střední a východní Evropě, které prezentuje kraje české republiky propojené železniční a silniční sítí se spoustou důležitých přírodních, kulturních a průmyslových objektů v miniaturních rozměrech. Procházkou po Náplavce kolem Tančícího domu, galerie Mánes, Národního divadla, poté po Národní třídě, přes Příkopy a Ovocný trh jsme došli na Staroměstské náměstí, kde již byly předvánoční radovánky v plném proudu. Počasí bylo chladné, ale příjemné. Fotogalerie zde.
OBCHODKA OVLÁDLA POSLANECKOU SNĚMOVNU PČR - 5. prosince 2016
Na pozvání pana poslance PhDr. Martina Komárka zavítali do Poslanecké sněmovny žáci 1.D oboru Veřejnosprávní činnost. Na úvod se v krátkém filmu seznámili s historií parlamentu v českých zemích a legislativním procesem. Po bezpečnostní prohlídce nahlédli do kanceláří poslanců, poslaneckého bufetu, prošli kuloáry a pak zasedli do poslaneckých křesel. Někteří byli v tu chvíli členy vlády, členy vedení sněmovny nebo jen řadovými poslanci. Všem samozřejmě předsedala třídní učitelka Ing. Vondrová. Na závěr besedovali v kanceláři poslaneckého klubu s panem poslancem např. o taktice hlasování nebo odměňování poslanců. V mrazivém odpoledni se pak žáci prošli po Karlově mostě a navštívili vánoční trh na Staroměstském náměstí. Fotogalerie zde.
ADVENTNÍ DÍLNY - 2. prosince 2016
V pondělí 28. listopadu 2016 odložili naši studenti učebnice, sešity a kalkulačky a vyměnili je za papír, nůžky a lepidlo. Ve všech třídách proběhly již tradiční adventní dílny, ve kterých letos žáci vyráběli papírové hvězdy na řetězy k předvánoční výzdobě školy. Součástí dílen byla i soutěž o nejkrásnější ozdobu vyrobenou za třídu. Porota složená z učitelů a ostatních pracovníků školy vybrala papírovou hvězdu třídy 4. D, která tak získala sladkou odměnu z prostředků SRP. Zvláštní cena byla udělena třídě 3. A za jejich sněhuláka. Gratulujeme a všem děkujeme za krásné výrobky! Fotogalerie zde.
CVIČÍME JÓGU - 30. listopadu 2016
Zpestření hodin tělocviku přineslo cvičení jógy pod vedením zkušené lektorky Evity Galambové, která vede kurzy jógy v Gaie a Shiftcentru, v hotelu Port v Doksech, ale také jógu pro děti v ZŠ a MŠ Klíč a v mateřském centru Pumpkin. Evita nám ukázala základní pozice, tzv. ásány, při kterých jsme si uvolnili a zároveň posílili zádové svaly, tolik zkoušené sezením při výuce, ale i následně doma u počítače či televize. Jógové hodiny si užily 3 třídy a brzy je budou následovat další, máte se na co těšit!! :) Fotogalerie zde.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ OA ČESKÁ LÍPA - 30. listopadu 2016
Den otevřených dveří pro zájemce o studium na Obchodní akademii v České Lípě proběhnul 30. listopadu 2016 od 8:00 do 16:00 hodin. Návštěvníci byli provedeni budovou školy, jednotlivými učebnami s probíhající výukou, a obdrželi informace o studiu v nadcházejícím školním roce 2017/2018.
OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA - 30. listopadu 2016
V úterý 22. listopadu 2016 se konalo školní kolo Olympiády z českého jazyka. V gramatické části žáci hravou formou řešili zapeklitosti češtiny v různých stupních obtížnosti. Ve slohovém úkolu měli zpracovat libovolnou formou téma Nápis na zdi. Nejlépe v soutěži uspěly Bára Hantychová ze 3.D (23 bodů), Andrea Sykáčková ze 3.C (22 bodů) a Kateřina Zaplatílková z 1.C (21 bodů). Blahopřejeme a prvním dvěma výherkyním držíme palce k úspěšnému zvládnutí okresního kola! Předání cen proběhne v pátek o velké přestávce v kabinetě CJL.
TURNAJ SŠ VE FLORBALU – 28. listopadu 2016
Dne 28. listopadu 2016 se družstvo chlapců a dívek OA Česká Lípa zúčastnil okresního kola středních škol ve florbalu. Družstvo dívek obsadilo krásné 3. místo a družstvo chlapců 6. místo. Děkujeme.
SPOTŘEBITELSKÉ "STREET LAW" - 24. a 25. listopadu 2016
Se sérií přednášek o právní ochraně spotřebitelů přijel za žáky 2. – 4. ročníků náš absolvent a v současné době student práv Jan Šlajs. Přednášky, které organizuje nezisková společnost dTest se týkají smluv, se kterými denně přicházíme do styku, které denně uzavíráme, aniž bychom si to pořádně uvědomovali. S právní terminologií, podstatou, náležitostmi a možnými následky smluvních vztahů seznámil Honza své bývalé spolužáky v neformálně vedených hodinách. Žáci si tak rozšířili své vědomosti nabyté v hodinách práva a ekonomiky a propojili si je s konkrétními situacemi z praktického života. Fotogalerie zde.
BESEDA S POSLANCEM PSP ČR MGR. JANEM FARSKÝM - 24. listopadu 2016
24. listopadu 2016 besedoval s žáky 2.C a 2.D poslanec PSP ČR Mgr. Jan Farský. Ve svém úvodním slově vysvětlil žákům podstatu ochrany demokracie (tři pilíře státní moci) ve státě. Dále hovořil o legislativním procesu, fungování sněmovny a senátu či své práci v Parlamentním shromáždění NATO. V závěru odpovídal na otázky žáků, které se týkaly např. prezidentských voleb v USA nebo životní úrovně před a po listopadu 1989. Fotogalerie zde.
OKRESNÍ KOLO SŠ VE VOLEJBALE – 22. listopadu 2016
Dne 22. listopadu se konalo okresní kolo středních škol ve volejbale dívek a dne 25. listopadu hochů na místním gymnáziu. Tým našich dívek obsadil 3. místo a tým hochů 4. místo. Gratulujeme.
EXKURZE DEN GIS - 22. listopadu 2016
Ve dnech 14. – 16. 11. 2016 proběhl v Liberci již 16. ročník akce Geografické informační systémy pořádané Fakultami TUL (přírodovědně – humanitní a pedagogickou), tentokrát na domácí půdě TUL v Liberci. Výstava, která má naučný a soutěžní charakter, seznamuje žáky s nejrůznějšími typy map, s jejich vytvářením, s orientací v mapě, s prostorovou představivostí, s geologickými lokalitami Libereckého kraje, zkoumá jejich znalosti zeměpisné, geofyzikální i geobiografické. Žáci třídy 1. C EL, kteří navštívili 15. 11. 2016 tuto akci, prověřili své znalosti a odešli s dobrým výsledkem. Fotogalerie zde.
ŘEDITELSKÉ VOLNO A KONZULTAČNÍ HODINY - 18. listopadu 2016
Dne 18. listopadu 2016 mají žáci ředitelské volno. Učitelé budou ve škole žákům k dispozici ke konzultacím od 8 do 10 hodin.
TŘÍDNÍ SCHŮZKY - 15. listopadu 2016
Dne 15. listopadu 2016 se od 17 hodin konaly třídní schůzky.
EXKURZE DO DRÁŽĎAN - 11. listopadu 2016
Jako každým rokem se i letos koná oblíbená exkurze do vánočních Drážďan. Termín: 15. 12. 2016, odjezd od školy v 8 hod, návrat tamtéž kolem 16 hod. Cena: 160,- Kč. Zájemci ať se hlásí u Mgr. Jany Hoskovcové rovnou s penězi. Pro velký zájem vyhlašujeme závody: Kdo dřív přijde, ten pojede.
LOGICKÁ OLYMPIÁDA 2016 - 8. listopadu 2016
To, že logika není našim studentům vzdálená, dokazuje jejich účast v krajském kole Logické olympiády. Ze školního kola postoupilo do kraje 8 studentů (Fabiánová T. – 1. C, Vojtová K. – 1. D, Koutný D. – 2. C, Svobodová K. – 3. A, Šimon R. – 3. A, Jakešová E. – 3. C, Velechovská M. – 3. C). Naši studenti byli jedinými zástupci obchodních akademií a rozhodně se mezi studenty gymnázií neztratili. Nejlépe z našich skončila Kateřina Svobodová na 31. místě a hned za ní na 33. místě Tereza Fabiánová. Oběma děvčatům gratulujeme a jim i všem ostatním děkujeme za účast! Fotogalerie ze školního kola ZDE.
DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ V ANGLICKÉM JAZYCE „OLIVER TWIST“ - 4. listopadu 2016
Jako každoročně také letos v listopadu navštívili žáci 2.C, 4.C a 4.D Obchodní akademie v České Lípě divadelní představení v anglickém jazyce. V Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem byla pro ně připravena adaptace díla Charlese Dickense „Oliver Twist“ v podání skupiny britských a amerických herců The ADG Europe. Touto zábavnou formou si žáci mohli ověřit a prohloubit své dosavadní znalosti anglického jazyka.
SOUTĚŽ V PIŠKVORKÁCH – 3. listopadu 2016
Ve čtvrtek 3. listopadu 2016 se dva týmy žáků naší školy (Benedikt, Brož, Vrána, Dalecký, Bláha; Nhat, Brzobohatá, Martinovská, Bíglová, Kovařík) zúčastnily oblastního kola PišQworkách na Gymnáziu v České Lípě. Reportáž z turnaje ZDE. Fotogalerie ZDE. Děkujeme za reprezentaci školy.
DATLOVÁNÍ S OBCHODKOU - 25. října 2016
Již 3. ročník zábavného klání základních škol „Datlování s obchodkou“, se uskutečnil dne 25. října 2016 za finanční podpory města Česká Lípa. Soutěže v ovládání klávesnice se zúčastnily ZŠ Pátova z České Lípy a ZŠ nám. Míru Nový Bor. Soutěžily vždy čtyřčlenné týmy žáků 9. ročníků. Letošního ročníku se zúčastnily celkem 4 týmy. Žáci prověřili svou týmovou spolupráci v několika soutěžních disciplínách. Např. o nejpřesnějšího datla, o nejrychlejšího datla, vyzkoušeli si i práci s výukovým programem „Testík“ a další. Následovala ukázka rychlopisu žáka Marka Šturmy z 3.A. Vítězem celého klání se stal tým ZŠ Pátova ve složení Dominik Černý, Daniela Merková, Marie Kateřina Pánková a Barbora Vlčková. Každý tým získal pěkné věcné ceny, které byly zakoupeny z dotace programu města Česká Lípa pro oblast dětí, mládeže a vzdělávání. Fotogalerie zde.
HALLOWEEN VE ŠKOLE - 25. října 2016
Halloween – projektový den Dne 25. října 2016 se v naší aule konala schůzka nejrůznějších strašidelných bytostí. Setkaly se k oslavě svátku Všech svatých, duchů, monster a strašidel všeho druhu - Halloweenu. Aby zjistily, která strašidelná skupina je nejlepší, zasoutěžily si ve spoustě disciplín, které prověřily jejich znalosti strašidelného anglického jazyka, strašidláckého hmatu a odvahy v soutěži “Hádej, co je uvnitř” a umění potápění v soutěži “Bobbing for apples”. Nejlepší strašidelnou skupinou se stala 1.D L. Strašidla a monstra všeho druhu také vyřezala halloweenské lucerny, jež byly vystaveny na schodišti naší školy. Všem příšerám a strašidlům děkujeme za účast a těšíme se na příští rok. Trick or treat!!! Fotogalerie zde. Video ZDE.
POHÁR JOSEFA MASOPUSTA - 19. října 2016
Ve středu 19. října se zúčastnil výběr chlapců naší školy fotbalového poháru Josefa Masopusta na hřišti SOU a SOŠ 28 října. V prvním zápase s Novým Borem jsme šli ihned do vedení po přesném zakončení Haška, který dostal přihrávku od D. Sancheho, vzápětí soupeř vyrovnal, ale ke konci zápasu skóroval Sancho po nahrávce Haška, a podařilo se nám získat ihned první důležité body. Ve druhém zápase jsme už takové štěstí neměli a podlehli jsme domácímu týmu SOU a SOŠ 5:0. Z druhého místa v tabulce jsme postoupili do semifinále, kde jsme se střetli s týmem SPŠ a bohužel jsme podlehli 3:0. Pokračoval zápas o třetí místo, ve kterém jsme od počátku po brance Haška vedli, až do poslední minuty, ve které jsme dostali branku a pak následoval penaltový rozstřel: 1. penalta- Janouch neproměnil, 2. penalta - Hašek proměnil, ale jelikož byl na řadě soupeř, který se v žádné penaltě nemýlil, výhra patřila jemu a my se museli spokojit s krásným 4. místem. Hoši děkujeme.
DATLOVÁNÍ S OBCHODKOU - 19. října 2016
Dne 25. října 2016 se uskuteční již 3. ročník „Datlování s obchodkou“, zábavné klání základních škol. Soutěžit budou vždy čtyřčlenné týmy žáků 9. ročníků v netradičních disciplínách např. o nejpřesnějšího datla, o nejrychlejšího datla a vyzkouší si i práci s výukovým programem „Testík“. Tento ročník se uskuteční s finanční podporou města Česká Lípa.
PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN - 19. října 2016
Ve středu 12. října 2016 probíhala na základních a středních školách celorepubliková soutěž Přírodovědný klokan. Soutěžící odpovídali na otázky z matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a všeobecných znalostí. V kategorii Junior na naší škole dosáhli nejlepších výsledků Simona Paulusová (2.C), Dominik Žeha (1.C), David Koštejn a Barbora Znamenáčková (oba 2.C). Gratulujeme! Fotogalerie zde.
CERTIFIKÁTY "HROU PROTI AIDS" - 18. října 2016
V týdnu od 5. do 9. září 2016 proběhl na naší škole peer program „Hrou proti AIDS“. Moderátoři z řad našich studentů byli nejdříve důkladně proškoleni zástupcem Státního zdravotního ústavu panem Jiřím Stupkou. Sami pak Hrou prováděli žáky osmých a devátých tříd základních škol z České Lípy a okolí a zábavnou formou jim poskytli informace na téma nemoci AIDS a o způsobech ochrany před ní. V úterý 18. 10. 2016 předal ředitel školy moderátorům zasloužené certifikáty. Všem moderátorům děkujeme za spolupráci, spolehlivost a nadšení. K certifikátům gratulujeme! Fotogalerie ZDE.
ERASMUS+ PŘEDÁVÁNÍ CERTIFIKÁTŮ – 18. října 2016
Měsíc od návratu z pracovních stáží v Rakousku, konaných v rámci programu Erasmus+, se účastníci dočkali a z rukou ředitele školy obdrželi certifikáty o účasti na odborné měsíční stáži. Certifikáty byly vydány rakouskou partnerskou organizací BVÖ Bildungsberatung&Vermittlungsagentur GmbH a spolu s Europassem mobility se pro zúčastněné stanou důležitou součástí jejich portfolia. Mohou tak výrazně zvýšit jejich možnosti při přijímacím řízení ať už do budoucího zaměstnání, či na vysokou školu. Fotogalerie ZDE.
UMĚNÍ RESUSCITACE - 14. října 2016
Dne 14. 10. 2016 se uskutečnila beseda se zástupci ZZS LK (Záchranné zdravotnické služby Libereckého kraje) pro žáky 2.C EL a 1.D VS. Záchrana lidského života v krizových situacích závisí na mnoha faktorech, které můžeme či nemůžeme ovlivnit, ale co by každý z nás měl znát, jsou základy 1. pomoci v případě bezvědomí a zástavy srdce. Beseda s MUDr. Tomášem Zmekem a záchranářem Tomášem Klozarem patří opakovaně k nejlepším tohoto typu, které můžeme na naší škole uvítat. Odborný výklad, doprovázený praktickými ukázkami resuscitace, možností vyzkoušet si, zda bych krizovou situaci zvládl, je pro studenty i pedagogy velikým přínosem. Fotogalerie zde.
KŘEHKÁ KRÁSA Z KAMENICKÉHO ŠENOVA - 13. října 2016
Ve čtvrtek 13. října 2016 navštívili studenti 2.C (obor ekonomické lyceum) firmu Preciosa – Lustry, a. s., která sídlí ve městě proslulém sklářskou výrobou. Studenti se během exkurze seznámili s historií firmy, prohlédli si ukázky svítidel a jiných sklářských designových výrobků, viděli složitý proces výroby, někteří si dokonce vyzkoušeli práci se sklářskou píšťalou. Všichni studenti během návštěvy tohoto podniku obdivovali schopnost zaměstnanců vyrobit nádherné skleněné lustry, které zdobí řadu tuzemských i zahraničních hotelů, restaurací, zámořských výletních lodí, reprezentačních prostor, bank, kasin apod. Nedílnou součástí exkurze bylo i získání užitečných informací o způsobu získávání zakázek, o práci designerů, o přípravě výroby, o dopravě jednotlivých komponentů do místa určení, o montáži výrobků, o stanovování cen, o ekologii zdejší výroby, o odpadovém hospodářství ve firmě, o spolupráci se středními školami při výchově nových odborníků i o současné ekonomické situaci. Fotogalerie zde.
ANGLICKÉ DIVADLO BEAR - 11. října 2016
Již tradičně přijelo do naší školy odehrát své představení anglické divadlo The Bear. Pro žáky druhých ročníků to bylo představení Murder at Wimbledon, při kterém se nejen naučili nová anglická slovíčka, ale také vyřešili vraždu světoznámé tenistky. A je třeba říci, že se jako důvtipní detektivové osvědčili. Třetí ročníky se zase ocitly v anglické kabaretní show s vtipným a někdy i na všechny strany prskajícím klaunem. I oni na konci tohoto představení nazvaného The Detectives vraha odhalili. V obou představeních si dokonce zahráli i dobrovolníci z řad žáků, těmto hrdinům gratulujeme k jejich hereckým výkonům. Fotogalerie zde.
KURZ VEDOUCÍ KE ZKOUŠCE ZERTIFIKAT DEUTSCH - 6. října 2016
Na naší škole se bude otvírat jazykový kurz zaměřený na přípravu ke zkoušce z němčiny ZERTIFIKAT DEUTSCH. Kurzu se mohou zúčastnit žáci školy, kteří se chtějí ke zkoušce takto připravit, ale také žáci, kteří si chtějí prohloubit znalosti a dovednosti v německém jazyce. Kurz bude probíhat jednou týdně dvě hodiny, den bude upřesněn. Pokud máte zájem, přihlaste se u Mgr. Hoskovcové..
POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO NĚMECKA - JARO 2017 - 4. října 2016
Škola pořádá poznávací zájezd do Spolkové republiky Německo, na kterém si žáci mohou rozšířit své znalosti ze zeměpisu, dějepisu, německého jazyka a cestovního ruchu. Zájezd se bude konat v termínu 24. – 28. 4. 2017, bližší info v letáku ZDE. Přihlášky přijímá Ing. Ládová do naplnění kapacity zájezdu.
EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2016 - 3. října 2016
Také v letošním roce se dva týmy žáků naší školy ve složení Veronika Němcová, Iva Růžičková, Nhat Bui Khac (4.A) a Alice Machatá, Radka Merková, Nikola Růžičková (4.C) zúčastnily krajského kola celostátní soutěže obchodních akademií Ekonomický tým JUNIOR 2016, které se konalo v budově Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie v Jablonci nad Nisou. Naši studenti spolu se soutěžícími z Liberce a Jablonce nad Nisou absolvovali vědomostní testy z ekonomiky, účetnictví, informačních technologií a všeobecného přehledu a dále prezentovali zadané ekonomické téma. Tým třídy 4.A získal skvělé 2. místo, tým 4.C obsadil 6. místo. Všem gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy! Fotogalerie zde.
EXKURZE DO KANCELÁŘE PREZIDENTA REPUBLIKY - 26. září 2016
Do prostor Pražského hradu, které nejsou součástí prohlídkových okruhů naší nejvýznamnější historické památky, zavítali žáci 2.D. Před samotnou prohlídkou žáci dopoledne prošli Prahu od hlavního nádraží přes Václavské a Staroměstské náměstí, Karlův most, Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí na náměstí Hradčanské. Ve 12 hodin se přímo na I. nádvoří zúčastnili slavnostního střídání Hradní stráže. Poté, po důkladné bezpečnostní kontrole, už absolvovali prohlídku Kanceláře prezidenta republiky. Fotogalerie zde.
DIVADELNÍ KLUB V LITOMYŠLI - 23. září 2016
V Litomyšli proběhl ve dnech 14. 9. – 18. 9. 2016 celostátní festival Mladá Smetanova Litomyšl 2016. Bohatý program, který zajišťovala Hudební mládež České republiky a město Litomyšl, byl rozmanitý. Vystoupily zde hudební i taneční skupiny, amatérští i profesionální umělci (Petr Kolář), tančilo se na plese v nádherných prostorách Smetanova domu a nedělní dopoledne zpestřil staročeský jarmark na litomyšlském náměstí. Členové DKM, jako vítězové hradecké divadelní přehlídky PRKNA 2016, odehráli úspěšně dvě představení, jedno pro studenty středních škol Litomyšle a večerní pro veřejnost. Fotogalerie zde.
CORNY - STŘEDOŠKOLSKÝ ATLETICKÝ POHÁR - okresní kolo - 22. září 2016
V úterý 20. září proběhlo na Městském stadionu v České Lípě okresní kolo již 35. ročníku CORNY Středoškolského atletického poháru. Naši školu opět reprezentovali chlapci i dívky, bohužel ani jedno družstvo si letos nezajistilo postup do krajského kola. Příčinou byla především citelná ztráta bodů v běžeckých disciplínách. Naopak kvalitní výkony podali chlapci ve skoku do dálky a do výšky (Patrik Lustyk, Lukáš Janatka a Josef Najman) a solidně běžel sprinterské tratě i ve štafetě Dominik Hašek. Také děvčata podala nejlepší výkony v dálce a výšce (Viktorie Ullmannová, Kristýna Mašková), solidní výsledky jsme mohli zaznamenat ve vrhu koulí (Hana Petrová, Bára Znamenáčková). Běžecké výkony dívek nebyly špatné (Petra Březinová, Adéla Picková), ale na konkurenci ostatních škol nestačily. Fotogalerie okresního kola zde.
ODBORNÁ PRAXE – 22. září 2016
V pondělí 19. září 2016 se žáci 4. ročníku studijního oboru Obchodní akademie a Veřejnosprávní činnost vrátili do školy po dvoutýdenní odborné praxi. Své teoretické znalosti a dovednosti se snažili uplatnit nejen v soukromých organizacích, ale i v institucích státní správy nebo územní samosprávy. Fotogalerie zde.
BESEDA S POLITIKY – 21. září 2016
Ve středu 21. září 2016 se studenti třídy 4.D zúčastnili besedy s profesorem Petrem Fialou, poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a magistrem Jurajem Ranincem, zastupitelem a radním České Lípy. Studenti využili možnost zeptat se na plánované investice v České Lípě, ale i na oblast školství i sociální politiky. Fotogalerie zde.
ERASMUS+ PRAXE V RAKOUSKU – 21. srpna – 17. září 2016
Čtyři týdny utekly jako voda a 10ti členná skupinka našich žáků je zpět doma ze své zahraniční praxe, která probíhala v rakouských Korutanech v rámci projektu Vocational Experience of Business Academy Students, podpořeného z programu Erasmus+. Tato cenná zkušenost jim pomohla zdokonalit se v německém jazyce, poznat kulturu a tradice této země, ale především procvičit své ve škole nabyté vědomosti, odhalit své silné a slabé stránky, prověřit svou schopnost spolupracovat a domluvit se s lidmi z jiného kulturního prostředí. Třešničkou na dortu byla poznávací procházka po Vídni, zahalené do barev babího léta, kde navštívili nejznámější památky, např. Hofburg a chrám sv. Štěpána. Své zážitky zaznamenali na fotografiích, které si můžete prohlédnout ZDE, a podrobněji nám je popíší na konferenci k projektu, o jejímž konání budeme informovat na našich webových stránkách.
PŘÍPRAVNÝ KURZ K ZÍSKÁNÍ CERTIFIKÁTU PET/FCE Z ANJ NA ÚROVNI B1/B2 - 16. září 2016
I na tento školní rok 2016/2017 jsme pro žáky připravili nový kurz jako přípravu k získání certifikátů PET (preliminary English test) z ANJ na úrovni B1 Evropského referenčního rámce a FCE (First certificate ) na úrovni B2 Evropského referenčního rámce. V průběhu kurzu se zaměříme na všechny dovednosti potřebné k zvládnutí vámi vybrané úrovně zkoušky, a to na čtení, psaní, poslech i mluvení. K úspěšnému zvládnutí obou těchto zkoušek je potřeba rozšířit slovní zásobu, upevnit a zpřesnit úroveň znalostí mluvnice, osvojit si vhodné strategie a postupy ke všem 4 částem zkoušky. A hlavně zbavit se trémy a ostychu. Informační schůzka proběhne 27. 9. 2016 v učebně J3 o velké přestávce. Leták ZDE.
VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK PRO ŠKOLNÍ ROK 2016/2017 - 7. kolo
Vážení uchazeči, zveřejňujeme seznam přijatých uchazečů do 1. ročníku ve 7. kole přijímacího řízení pro školní rok 2016/2017. Rozhodnutí o přijetí si můžete vyzvednout osobně v kanceláři školy v pracovní dny v době od 7:00 do 15:30 hod. Seznam přijatých uchazečů ZDE.
V případě dalších dotazů Vám je rádi zodpovíme na našem tel. č. 778 544 002.
7. KOLO PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ pro šk. rok 2016/2017
Obchodní akademie, Česká Lípa, náměstí Osvobození 422, příspěvková organizace, vypisuje 7. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2016/2017. Přihlášky ke studiu přijímá ředitel školy v termínu od 12. do 16. září 2016 a to pro obory vzdělání 63-41-M/02 Obchodní akademie – 1 volné místo. Bližší informace naleznete ZDE. Přihláška ke studiu ZDE.
ADAPTAČNÍ DNY 1.D - 7. září 2016
Ve dnech 5. a 6. září se třída 1.D zúčastnila adaptačního kurzu v Rekreačním areálu Poslův Mlýn. Kurz absolvovalo všech 29 žáků. Hned v úvodu musela třída splnit bojový úkol, který spočíval v nalezení správné cesty z vlakového nádraží v Doksech na Poslův Mlýn. To se podařilo a všichni se mohli ubytovat. Následovaly společné aktivity, ve kterých soutěžili, jak celé týmy, tak jednotlivci. Mezi jednotlivci vyhrála Anička Sedláčková, 2. místo obsadila Adéla Sodomková a o 3. místo se podělili Andrea Macháčková a Tomáš Neubauer. I přesto, že nám počasí během pondělí nepřálo, žáky to neodradilo a s velkým nasazením bojovali ve všech disciplínách. Odměnou za to, že vše zvládli na výbornou, jim bylo pasování do řad studentů OA. Největším zážitkem byla noční bojová hra. Tří až čtyřčlenné týmy plnily úkoly na stanovištích, které jim připravila naše studentka Radka Merková (4.C) za pomoci Šimona Hotového (4.A). I jim patří velké poděkování za to, že si dokáží ve svém volném čase najít prostor pro to, aby se noví žáci na naší škole cítili příjemně. Fotogalerie zde.
ADAPTAČNÍ DNY 1.A a 1.C - 7. září 2016
Dvoudenní sportovně a ekologicky zaměřené adaptační dny proběhly k celkové spokojenosti, i když nám počasí na výletě k Máchovu jezeru příliš nepřálo. Sluníčko se střídalo s deštivými přeháňkami, hrad Bezděz se tvářil nevlídně, studený vítr dul ve vlnách podél parníku a Jarmilina stezka nás bohužel nespatřila. Opět lilo. Druhý adaptační den byl, co se týče počasí, přívětivější a hravý, takže i pochod tam a zpět k areálu restaurace Keramo se uskutečnil ve svižném tempu a potvrdil sportovního ducha nastupujících prvních ročníků. Fotogalerie zde. Video ZDE.
PROJEKT "HROU PROTI AIDS" - 6. září 2016
Vyškolený tým žáků naší školy provede tento týden žáky osmých a devátých tříd peer programem „Hrou proti AIDS“. Program bude probíhat od úterý 6. 9. 2016 do pátku 9. 9. 2016 a zúčastní se ho základní školy z České Lípy, Mimoně, Nového Boru a Dubé. Na všechny účastníky se těšíme! Tým peer aktivistů na fotce zde.
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU - 1. září 2016
I letos jsme slavnostně přivítali žáky prvních ročníků na dvoře školy. Ředitel školy Ing. Rostislav Lád v 9 hodin představil novým žákům učitele, zaměstnance a žáky vyšších ročníků a předal jim pamětní list. Všem žákům přejeme hodně studijních úspěchů. Fotogalerie zde.
DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ PYGMALION MLADÁ BOLESLAV - 1. září 2016
V úterý 25. října 2016 se koná tradiční zájezd do Městského divadla Mladá Boleslav tentokrát na hru G. B. Shawa PYGMALION. Přihlásit se můžete u Mgr. Michala Hrdličky zaplacením 200 Kč. Podrobnosti zde.
ADAPTAČNÍ DNY TŘÍD - 1.A (Obchodní akademie) a 1.C ( Ekonomické lyceum) - 1. září 2016
Adaptační dny těchto tříd se uskuteční ve dnech 5. 9. a 6. 9. 2016, a to s odděleným programem, s jehož konkrétními údaji budou žáci seznámeni v prvních dnech školy. V pondělí plánujeme výlet k Máchovu jezeru, okružní jízdu parníkem a procházku po Jarmilině stezce ze Starých Splavů do Doks. V úterý dopoledne peer program „Hrou proti AIDS“ v budově Obchodní akademie a následně pochod po cyklostezce do sportovního areálu restaurace KERAMO, kde žákům nabídneme různé pohybové hry.
OBCHODNÍ PRAXE V ZAHRANIČÍ - STUDENTI V LONDÝNĚ – 1. září 2016
Naší škole se opět podařilo získat grant Evropské Unie v rámci programu Erasmus +. Vybraní žáci právě nyní absolvují svoji praxi v rakouských Korutanech a dalších 16 vybraných žáků bude mít možnost vykonat čtrnáctidenní praxi ve firmách v Londýně hrazenou z prostředků tohoto grantu. Stáže se uskuteční 29. ledna až 11. února 2017 a žáci budou mít možnost nejen otestovat své ve škole nabyté zkušenosti v praxi, tak jak to dělají při pravidelných odborných stážích ve třetím a čtvrtém ročníku, ale otestovat je v cizí zemi a v cizím – i když dobře známém - anglickém jazyce. Kromě toho, že žáci získají tuto obrovskou zkušenost, budou mít také výrazný bod ve svém životopise, který jim jistě pomůže pro získání vysněného zaměstnání. Spravedlivý a pečlivý výběr účastníků stáže proběhne během měsíců září a říjen tohoto školního roku. Pokud jste žáci třetích ročníků a máte zájem o účast v projektu Erasmus plus – odborná praxe v Londýně, odevzdejte do 23. 9. 2016 svou žádost Mgr. Martině Vlčkové (kabinet jazyků - přízemí). Formulář ZDE.
6. KOLO PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ pro šk. rok 2016/2017
Obchodní akademie, Česká Lípa, náměstí Osvobození 422, příspěvková organizace, vypisuje 6. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2016/2017. Přihlášky ke studiu přijímá ředitel školy v termínu od 25. do 31. srpna 2016 a to pro obory vzdělání 63-41-M/02 Obchodní akademie – 1 volné místo a 68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost - 1 volné místo. Bližší informace naleznete ZDE. Přihláška ke studiu ZDE.
ADAPTAČNÍ DNY 1.D - Veřejnosprávní činnost - 31. srpna 2016
Dne 5. a 6. září 2016 se uskuteční adaptační dny 1.D Veřejnosprávní činnosti. Kurz se bude konat v rekreačním areálu Poslův Mlýn, Doksy. Předpokládaný odjezd bude 5. 9. z vlakového nádraží Česká Lípa v 9:30 hod. Na celkový pobyt se vybírá částka Kč 360,--. Finance je nutné donést do 2. září. Podrobnější informace budou sděleny žákům 1. září osobně.
ERASMUS+ PRAXE V RAKOUSKU – 21. srpna – 17. září 2016
Už dva týdny před začátkem nového školního roku, v neděli 21. 8., skončily 10ti členné skupince našich žáků prázdniny a vydala se do rakouských Korutan, do St. Veit an der Glan, na svoji 4týdenní zahraniční praxi. Tu jim zajistila partnerská organizace BVÖ Bildungsberatung & Vermittlungsagentur in Österreich. Praxi absolvují v rámci programu Erasmus+, díky kterému jsou jim hrazeny náklady na dopravu, ubytování, stravování a dohled partnerské organizace. Škola tak úspěšně rozšířila nabídku praxí v zahraničí – i o tu 14denní v Londýně nebudou vybraní žáci ochuzeni – proběhne v termínu 29. 1. – 11. 2. 2017. Našim pracantům přejeme, aby se jim na praxích dařilo a odnesli si hodně nových poznatků, zážitků a kamarádů! Fotogalerie ZDE.
archív školní rok 2015/2016 - ZDE
Pokud nevidíte menu, povolte Javu.
Poslední aktualizace: 02. 09. 2017 14:37, webmaster